Bezkonkurenční internetový prohlížeč / nabídka

Vivaldi - luxusní prohlížeč s velmi zajímavými funkcemi

Prohlížeč Vivaldi je remakem staré Opery, která de facto umřela s přechodem na Chromium. Koneckonců firmu vede Jon von Tetzchner – stejný člověk, který Operu založil a za jehož vedení si získala slušný respekt i uživatelskou základnu. Firma Vivaldi stejně jako Opera kdysi, provozuje i pár komunitních služeb, ale nás tolik zajímat nemusí. Zajímá nás hlavně to, jak se prohlížeč zlepšil od první testovací verze z ledna 2015. Už verze 1.0 si zasloužila nemilosrdné srovnání s konkurencí.

Vivaldi podporuje Linux, Windows a OS X, ve 32 i 64 bitech. Instalace na Ubuntu proběhla bez problému a během ní se do systému také přidal repozitář, který v budoucnu zajistí aktualizace prohlížeče.

Pod kapotou našlapaný Blink

Vivaldi je další z řady prohlížečů postavených na projektu Chromium, který používá vykreslovací jádro Blink. To je určitě dobrá volba, Blink dlouhodobě dodává dobré výsledky. Blink je přítomen ve stejné verzi jako v aktuálním Chrome, což potvrdily i prakticky totožné výsledky testů. Rozhraní je také vytvořeno pomocí webových technologií, hlavně React a Node.js.

Bohatý prohlížeč

Než se pustíme do prohlídky rozhraní, které je na Vivaldi asi nejzajímavější, krátce se podívejme na některé funkce. Netřeba je podrobně popisovat, vystačíme si s tím, že Vivaldi zvládá téměř vše, co zvládá Firefox nebo Chrome. A k tomu něco navíc. Stručně:

 • hlavní obrazovka s dlaždicemi oblíbených stránek (alias rychlý přístup)
 • adresní řádek s našeptávačem vyhledávání (pozor, je potřeba povolit v nastavení vyhledávání!)
 • indikátor nahrávání stránky v adresním řádku (včetně rychlosti stahování)
 • vyhledávací políčko (lze nastavit jakýkoli oblíbený vyhledávač)
 • podpora jednoduchých vzhledů, resp. spíš tapet
 • přehled nedávno zavřených oken
 • integrovaná podpora gest myši
 • pokročilé nastavení klávesových zkratek
 • nějaké to nastavení cookies, podpora Do Not Track
 • integrovaný Flash player přes PPAPI
 • možnost rychle vypnout zobrazování obrázků
 • anonymní režim, který neuchovává informace o prohlížení
 • skryté nastavení na adrese vivaldi://flags (lze otevřít samozřejmě pouze v prohlížeči Vivaldi)
 • podpora webových notifikací

Všechny tyto funkce a možnosti fungují bez problémů a očekávaným způsobem, použití i konfiguraci si jistě dokážete představit. Na rozdíl od staré Opery ale Vivaldi nedisponuje kupou aplikací v prohlížeči jako RSS čtečkou, e-mailovým klientem nebo klientem pro BitTorrent. To ale většině uživatelů vadit nebude, dnes máme raději odlehčené prohlížeče. Ani nemluvě o tom, že se řada podobných aplikací a služeb přesunula na web.

Rozhraní si poskládáte podle vlastních představ

Výchozí rozvržení rozhraní prakticky beze změny kopíruje původní Operu a je velmi povedené. Nejlepší na tom ale je, že si ho do značné míry můžete přestavět podle vlastních představ. Většinu prvků lze schovat nebo přesunout seshora dolů, zleva doprava atp. Panel s kartami je dokonce možno přesunout na stranu a zobrazovat s náhledy stránek, což je netradiční, ale na širokoúhlých displejích ne úplně hloupá varianta. Za tyto možnosti si Vivaldi zaslouží jedničku s hvězdičkou!

Specifickým prvkem staré Opery je také postranní panel, který nechybí ani ve Vivaldi. Nabízí správce záložek, stahování a jednoduchý poznámkovač. To ale není vše, v postranním panelu lze zobrazovat i libovolné webové stránky! Ani práci s kartami nic nechybí – je tu připínání, přesouvání, sdružování nebo indikátor zvukové aktivity s možností zvuk karty vypnout. Další užitečnou funkcí je nabídka rychlých příkazů, kterou vyvoláte klávesou F2. Snadno v ní můžete prohledávat mezi záložkami, historií a otevřenými kartami bez toho, aniž byste museli sahat po myši. Hodí se to také, když máte otevřeny desítky karet a chcete rychle zobrazit jednu konkrétní.

Rozšíření stahujte přímo z Web Store

Na podzim minulého roku Vivaldi doplnil také podporu rozšíření, bez které už si asi prohlížeč nedokážeme představit. Vivaldi podporuje rozšíření a aplikace pro Chrome, přímo a bez jakýchkoliv berliček. Dokonce nemá ani vlastní katalog, prostě odkazuje na Google Web Store. Je to sympatické řešení, kterým si Vivaldi na nic nehraje a zároveň šetří spoustu práce a prostředků. Současná Opera má vlastní katalog a po instalaci speciálního rozšíření umožňuje instalovat i z Web Store, ale pro běžného uživatele je to přece jen trochu zmatečné.

</div

Zkoušel jsem několik rozšíření, která často používám v Chrome (např. LastPass, HTTPS Everywhere, Ghostery nebo Spořič dat) a všechna běžela podle představ. Stejně jako v Chromu se jejich zástupci zobrazují vedle adresního řádku. Trochu komplikovanější je to u rozšíření, která nějak mění rozhraní. Část asi bude fungovat, část ne. Na to by možná bylo vhodné uživatele upozornit. Např. k používání alternativního speed dialu mě Vivaldi nepustil. Podpora aplikací je taková polovičatá – nainstalují se, běží, ale v rozhraní jsem nenašel odkaz na jejich přehled. Dostupný je na adrese vivaldi://apps.

Výhody

 • mnoho možností konfigurace rozhraní
 • rychlé a aktuální jádro
 • bezproblémová podpora funkčních rozšíření
 • pokročilá podpora gest myši a klávesových zkratek

Závěr

Prohlížeč Vivaldi splnil očekávání na 99 %. Takhle nějak by vypadala Opera, kdyby přešla na Chromium, ale současně nezhloupla a zachovala si většinu funkcí. V Opeře by se teď měli modlit, aby se o novém prohlížeči nedozvědělo moc lidí, protože konverzní poměr dle mého názoru bude vysoký. Pokud mám vypíchnout jednu vlastnost, tak je to určitě vysoká konfigurovatelnost rozhraní, které se v současnosti žádný jiný prohlížeč ani nepřibližuje! Vivaldi má slušnou šanci prosperovat a vyplnit ne úplně malou mezeru na trhu.

Další zajímavé informace najdete na stránkách Wikipedie.

Stojí rozhodně za to vyzkoušet!...Kategorie: Počítače a elektronika > internet
Lokalita Celá ČR
Bezkonkurenční internetový prohlížeč

Kontaktní údaje

VIVALDI
web: https://vivaldi.com
Cena: zdarma

Zaslat dotaz inzerentovi

Vaše jméno *
Telefon
E-mail *
Předmět *
Zpráva *

Pro odeslání formuláře je nutné opsat slova zobrazená v rámečku.
Pokud jsou slova nečitelná, použijte v rámečku tlačítko pro obnovení Obnovit